Radyofrekans ile Bölgesel Zayıflama

Radyofrekans ısı kontrollü zayıflama yöntemidir ve selülit, bölgesel yağlanma ve yüz bölgesinde meydana gelen sarkma problemlerine karşı kullanılabilen bir tedavi sistemidir. Bölgesel zayıflamada tercih edilen radyofrekans uygulaması, karın, kalça ve baldır gibi yağ birikmesine son derece uygun olan bölgelerde, yağ hücrelerinin küçülmesini sağlamaya, bacaklarda yer alan selülit görünümlerinin yok edilmesine, kol ve bacak içi gibi gevşemeye müsait olan bölgelerde tonlama ve toparlanma yapılmasına olanak sağlar.

Radyofrekans uygulamasında, radyo dalgaları vücuttaki su molekülleri ile birlikte kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum iyonlarını harekete geçirerek, bu bölgedeki enerjinin ortaya çıkmasını sağlar ve bu sayede uygulama yapılan bölge ısınır. Burada esas amaç ısınan bölgenin sıcaklığının 41-42 dereceye çıkmasıdır. Cildin ısı istenilen dereceye ulaştığında, alt katmanlarda bu ısı yaklaşık olarak50 ile 55 derece arsında hissedilmektedir. Uygulama esnasında vücudun ısısı sürekli olarak kontrol altında tutulmakta ve özel olarak üretilmiş olan infrared termometre sayesinde ısı ölüçümü kolaylıkla yapılır. Isınmış olan bölge bu sayede yağların parçalanmasını ve erimesine yol açmaktadır. Eriyen yağ tabakları da kan ya da lenf yolu ile emilerek kolaylıkla vücuttan atılabilmektedir.

Radyofrekans ile bölgesel zayıflamada uygulama süreleri bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte, bacak ve kalçalar için 45 ile 60 dakika, göbek ve basen bölgeleri için ise yaklaşık 25 dakika kadar sürmektedir. İşlem esnasında herhangi bir acı hissi olmamaktadır. Sadece derid işlem sonrasında gerginlik ve kızarıklıklar meydana gelebilmektedir. Ancak bu durum son derece normal olup, kısa sürede yok olmaktadır. Seans aralıkları ise, en az 2 hafta en fazla ise 4 hafta aralıklar ile olmaktadır.

Son olarak radyofrekans uygulaması, cilt kanseri ya da diğer kanser türleri olan, epilepsi hastaları, ms, hamileler, kalp pili olan hastalar ve vücudunda protez olan hastalara uygulanmamalıdır.