Aletli Pilates (Reformer Pilates)

Reformer pilates, pilates hareketlerinin yapılabilmesi için özel olarak üretilmiş ve hazırlanmış olan bir alet olup, vücudun kolay bir şekilde hareket edebilmesi, esneyebilmesi ve toparlanabilmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Aletli pilatese başlamadan önce kişilerin mutlaka nefes tekniklerini ve karın, merkez bölge kaslarının nasıl kullanılması gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir.

Vücudun şişmeden, sağlıklı bir şekilde ve en önemlisi de dayanıklı kaslara sahip olmasını sağlayan pilates, aynı zamanda doğru nefes alımını da kişilere öğreterek, vücudun canlı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca postur bozukluklarını da düzeltmeye yardımcı olan pilates, stresten uzaklaşmayı ve sakinleşmeyi de sağlayabilmektedir. Reformer pilates aleti ile yapılabilecek olan yaklaşık olarak 100 egzersiz hareketi bulunmaktadır. Başka herhangi bir alette bu kadar fazla egzersiz yapabilme ihtimali bulunmamaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki reformer pilates bir kardiyo çalışması kesinlikle değildir ve bu nedenle de kalori yakılmasına odaklı olarak pilatesi yapmamak gerekmektedir.

Zayıflamaya da oldukça katkısı olan reformer pilates, kas ve iskelet sisteminin gelişmesine yönelik egzersizlere sahiptir. Her yaş gurubundaki kişilerin kolaylıkla uygulayabileceği reformer pilastes ile zaman içerisinde 4 beden kadar incelme sağlanılabilmesi mümkün olmaktadır. Hamile bayanlar da yoğunlaşma ve nefes  çalışmalarından gebelik süresince yararlanabilmektedir.