Yaşam kalitemizi en fazla etkileyen şeylerden biri beslenme alışkanlığımızdır diyebiliriz. Gün içinde yediğimiz içtiğimiz her şeyin vücudumuza ve cildimize bir etkisi vardır. Beslenme alışkanlıklarımızın bazıları olumsuz yönde etkilerken bazıları cildimize ve vücudumuza oldukça faydalıdır. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken şey herkesin beslenme planının aynı olmadığıdır. Çünkü herkes farlı fiziksel ve hormonal özelliklere sahiptir. Beautyderm olarak beslenme ve diyet alanında sizlere diyetisyenimiz yardımıyla size özel beslenme planı hazırlanıp, sağlıklı beslenme öğretilip ya da sağlık problemi olan kişilerin beslenme planında gereken değişiklikler sağlanmaya çalışılmaktadır. Muayeneye başlanıldığında ilk yapılan şey, kişilerin annemnezleri sözlü olarak beslenme planları. Aile içinde ya da kişinin kendinde var olan dahili, genetik hastalıklar detaylı olarak gözden geçirilir. Beslenme danışmanlığından yararlanmak isteyen danışmanlarımızın öncelikle boy ölçümü yapılıp yaş, boy, cinsiyeti tanita MC 780 body composition analyzer cihazının sistemine kaydedilir ve cihazdaki elektrotların yardımıyla vücudun yağ, kas ve ödem seviyesi, hücre içi ve hücre dışı su oranı ve vücut su oranı, mevcut yağın vücuttaki dağılımı belirlenir, sonrasında ise fiziksel aktivite ve kan bulgularına göre kişiye özel bir beslenme planı yapılıp düzenli olarak takibe alınır. Bunun dışında diyabet hastaları, hamile ya da emzirme döneminde olan kadınlar, çocuk ve adolesan dönemi gibi özel durumu olan kişiler için de beslenme programları hazırlanıp eğitimleri verilir ve düzenli takibe alınır.

Farklı özelliklere sahip olan kişiler için düzenlenen kişye özel beslenme takvimlerine göz atacak olursak;

 

 Obezite, diyabet, kalp-damar, hipertansiyon hastalarına özel beslenme planları,

 Polikistik Over Sendromunda özel beslenme planları,

 Aşırı zayıflıktan şikayetçi kişiler için kilo alma programları,

 Mide ve bağırsak hastalarına özel beslenme planları,

– Büyüme ve gelişme dönemindeki çocuklara özel programlar,

– Gebelik veya emzirme sürecindeki annelere özel beslenme planları,

 Sindirim Sistemi Hastalıklarında (reflü, gastrit, ülser, hemoroid, ishal ve kabızlık) özel beslenme planları,

– Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında özel programlar,

 Ek gıdaya geçiş ve beslenme davranışları eğitimi

– Laktoz intolerans durumu için özel beslenme programlar.

Inbody Testi Nedir?

Beslenme Danışmanı Tuğba Yılmaz danışmanlığında kişilere periyodik bir şekilde TANİTA MC 780 cihazıyla vücut kompozisyon analiz testi yapılır. Sonçlar kayıt altında tutulur ve beslenme programı yalnızca kilo değişimine göre değil vücut kompoziyon analizine göre yapılır.

” Vücut Kompozisyon Analizi” nedir?

Vücut Kompozisyon Analizi, BIA adındaki, el ve ayaklarla temas halinde olan elektrotlar aracılığı ile yapılan elektriksel ölçümler ile Vücut suyu (ödem), kas analizi, bazal metabolizma hızı, total protein ve mineral miktarı, vücut yağ yüzdesi, yağ dağılımı, yumuşak doku ve yağ miktarlarının ölçülme işlemidir.

Vücut Kompozisyon Analizi Yapılmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu testin temelinde bioelektriksel akım ölçümü olduğundan vücuttaki iletkenliği etkileyen etkenler sonuçlar üzerinde de etki olmaktadır.

– Test sabah, aç karnına mümkünse daha önce yapılan testlerle aynı saatte yapılmalıdır.

– Teste hafif giyecekler giyerek gelinmelidir.

– Testten 2 saat önce banyo, sauna ve aktif spor yapılmamalıdır.

– Testten 2 saat önce kafeinli içecekler tüketilmemelidir.

– 24 saat önce alkol alınmamalıdır.

– Kalp pili kullanan kişilere test yapılmamalıdır.

– Vücudunda protez bulunan kişilere tavsiye edilmemektedir.