El ve Ayak Bakımı

Tırnağınızın hem görüntüsünü hem de şeklini bozacak olan mantar, istenmeyen kokulara ve ağrılara neden olabilir. Ayak mantarları deride yer alan mantarların tırnağa bulaşması ile kendini göstermeye başlar ve hatta başka kısımlara da sıçrama yapabilir. Mantarlı tırnak yapısında genellikle tırnakların uç kısımlarında kalınlaşma ve çatallaşma ya da tırnakların un şekline gelerek dökülmesi olarak tanımlanabilir. Yine bunun yanı sıra tırnak renginin değişmesi, farklı biçimlemeye girmesi de mantarlı tırnak olarak teşhis edilebilir. Mantarlı tırnak tedavi edilmedikçe ilerleyecek ve ağrılar ortaya çıkabilecektir. Özellikle tırnağın kalınlaşması mantarın ilerlediğini gösterecek ve bu durum tüm tırnağı baştan sona kadar sarıp diğer tırnaklara da sıçrayabilmesine neden olacaktır.

Mantarlı tırnak neden olur?

  • Çok uzun süre aynı ayakkabıları giymek
  • Ani oluşan baskı ve travmalar
  • Özellikle yaz aylarında çok sık kullanılan ortak alanlar ( havuz, sauna, hamam, duş gibi ortamlar)
  • Doğru şekilde yapılmayan ve daha önemlisi hijyen kurallarına uyulmayan pedikür ve manikür uygulamaları
  • Ayağın toprak ile fazla teması
  • Ayağın sürekli nemli kalması
  • Ayak deri kısmında mantar sorunu yaşayanlar
  • Ayaklarına çok fazla yük bindirenler ve ağır yükler taşıyanlar
  • Dolaşım bozukluğu yaşayan kişiler
  • Diyabetli hastalar

Mantarlı Tırnak bakımı tedavisi

Mantarlı ayak bakımı tedavisi için ilk olarak yapılması gereken son teknolojik cihazlardan yardım almaktadır. Bunun için ilk olarak kliniğimizde kalınlaşan bu tırnağa uygulama yapılacak ve özel cihazlar ile kalınlaşan tırnakların temizliği yapılacaktır. Bu bölgede bulunan mantarlı doku tamamen temizlenene kadar işlem tekrarlanır ve asıl olması gereken doku yeniden ortaya çıkar.

Bu aşamada tırnağın koruma altına alınması ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuşması için de özel jel kaplama işlemi yapılır. Bunun yanı sıra kliniklerimizde düzenli bakımlarınızı yaptırarak tekrar oluşumlarını da engelleyebilirsiniz. Mantarlı tırnak tedavi süreci ise kişiye göre değişecektir. Tırnağın mantar tarafından ne derece sarıldığı ve ne kadar ilerlediği tedavi sürecini ortaya koyuyor olacaktır.

Tırnak mantarının oluşmasını engelleyecek durumlar

Düzenli olarak hem el hem de ayaklarınızın medikal bakımlarınızı yaptırmalısınız. Çoraplarınız ve ayakkabılarınız her zaman temiz ve hava almış olmalıdır. Ortak kullanım alanlarında dikkatli olmalı ve direk yerlere basmamalısınız. Hijyenin çok önemli olduğunu unutmayınız ve bilmediğiniz yerlerde manikür ve pedikür yaptırmaktan kaçınınız. Ayaklarınızı her zaman kuru bir şekilde muhafaza ediniz. Özellikle yaz aylarında terleten ayakkabılardan kaçınmaya büyük özen gösterisiniz.

Diğer Bakımlar