Kaç yaşınızda olursanız olun spor yaşantınızın bir parçası olmalıdır. Kendinize uygun olan bir spor dalını belirleyerek istikrarlı bir şekilde aksatmadan sporunuza devam ederseniz hem yaşam kalitenizi artırmış olursunuz hem de daha uzun süre dinamik ve genç kalmış olursunuz. Beutyderm olarak sizler için çok yönlü spor dallarından biri olan pilates sporunu hizmetinize sunmaktan mutluluk duyarız. Plates sporunda en etkili olan Reformer Pilates uzman kadromuz tarafından hizmetinize sunulmaktadır.

Reformer Pilates ile özellikle karın ve sırt bölgenizde dengeli bir kuvvetlenme olacağı için çok düzgün bir iskelet yapısına kavuşacaksınız. Her ne kadar spor denilince akla ilk gelen şey sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut olsa da yanlış yapılan spor tercihleri yüzünden bazen kalıcı bel ve sırt ağrıları yaşanabileceği gibi bazı sakatlıklarla da sonuçlanabilir. Ancak reformer pilates vücudunuzun kas yapısını dengeli bir şekilde ve bir bütün olarak çalıştırdığı için vücudunuz orantılı olarak güçlenir ve şekillenir.

Sakatlanma ihtimalinin yok denecek kadar az olması bu spor dalını diğer spor dallarına göre daha kabul edilebilir kılmaktadır. Düzenli ve bilinçli bir şekilde reformer pilates yapan bir kişinin vücut direncinde artış olacağı gibi metabolizmasında da hızlanma olmaktadır. Birçoğumuz bazı nedenlerden dolayı sırt, boyun, bel, kol ağrıları çekeriz. Bu ağrılar genellikle yanlış pozisyonda uzun süre oturmak veya ters bir hareket sonucu meydana çıkar. Pilates ile vücudumuzda oluşan bu tür kas ağrılarından kurtulabileceğimiz gibi bu tür kas ağrılarının oluşmasına da engel oluruz. Yalnız burada sizler için altını çizmemiz gereken bazı pilates prensipleri vardır. Bu prensiplere değinecek olursak şöyle maddeler karşımıza çıkacaktır.

Kansantrasyon: Reformer pilates yapan kişinin mutlaka yaptığı harekete yoğunlaşarak hangi kaslarının çalışıp hangi kaslarının çalışmadığına konsantre olması gerekir.

Kontrol:  Reformer pilates sırasında bedenimizin dilini çok iyi anlamalıyız. Onu dikkatlice dinleyip hangi hareketin nasıl yapılacağı konusunda oldukça dikkatli olmalıyız.

Merkezleme: Reformer pilatesde iç organları ve omurgayı sabit tutan kalça, göbek ve bel kas sistemi vardır. Merkezleme prensibi ile esneme ve uzaman sağlanır.

Akıcı Hareket: Hareketlerin birer birer acele edilmeden ve her noktaya uygulanarak yapılması gerekmelidir. Tüm bu hareketlerin duraksamadan yapılması oldukça önemlidir.

Kesinlik: Hareketlerin bilinçli yapılması ve bu hareketlerin birbirleri ile uyum içinde yapılması oldukça önemli bir noktadır.

Nefes: Reformer Pilates prensipleri arasında en önemlisi hangisi derseniz nefes prensibidir deriz.Çünkü, hareketleri yaptığımız esnada nefes kontrolünü doğru bir şekilde yaparsak kanımızda tamamen bir temizlenme olur.

Yukarda saydığımız reformer pilates prensiplerine harfi harfine uyulduğu taktirde asla küçümsenemeyecek faydalar elde edilecektir.

Reformer etkilerinin en önemlisi bedeni bir bütün halinde esnetip omurların arasını açmasıdır. Bu hem bedenimizde zaman içerisinde oluşan yığışmaları ortadan kaldırır hem de boy uzaması açısından etkili olur. Örneğin her hafta düzenli olarak ortalama 2 kere pilates yapan bir kişinin boyunda 3 hafta sonrasında yaklaşık 2 cm kadar bir uzama olur diyebiliriz.