Pilates

Beautyderm olarak size nezih mekanımızda sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz için en etkili bir spor dalı olan pilatesi önerebilirim. Pilates çok yönlü bir spor dalı olduğundan sizlere en etkili plates çeşitlerinden biri olan Reformer Pilates hizmetini sunmaktayız.

Reformer egzersizleri sayesinde karın ile sırt bölgeniz dengeli bir şekilde güçlenerek düzgün bir iskelet yapınız olacaktır. Klasik egzersizlerle vücudunuzu güçlendirmeye çalışırken dengesiz kas yapısına ve kalıcı bel ağrısı ya da bazı sakatlıklara sebebiyet verebilirsiniz. Fakat reformer sayesinde adale yapınız bir bütün halinde çalışarak tüm vücudunuzun orantılı bir şekilde güçlenmesini ve şekillenmesini sağlar.

Reformer sayesinde sakatlanma riski neredeyse yok olur, vücut direnciniz artar ve metabolizmanız hızlanır. Hemen hemen her kişide yanlış oturma pozisyonlarından, bazen aniden yapılan ters hareketlerden ve buna benzer birçok nedenden dolayı kas sorunları oluşmaktadır. Bunlar kişilerde boyun ve sırt ağrısı gibi şikayetlere yol açmaktadır. Pilates sayesinde hem bu tür olumsuzluklardan kurtulmuş olursunuz hem de bu tür sorunların oluşmasına engel olursunuz. Platesin önemli prensipleri vardır bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

– Konsantrasyon: Reformer  uygularken yaptığımız hareketlere yoğunlaşmalı ve hangi kaslarımızın çalıştığına hangi kaslarımızın çalışmadığına konsantre olmalıyız.

– Kontrol: Reformer yaparken bedenimizi iyi dinlemeli ve hangi hareketlerin nasıl yapılacağına dikkat etmeliyiz.

– Merkezleme:  Reformer uygulamasında iç organlarımızı ve omurgamızı sabit tutan kalça, göbek ve bel kas sistemi vardır. Merkezleme sayesinde esneme ve uzama sağlanmış olur.

– Akıcı Hareket: Hareketleri tane tane aceleci davranmadan ve her noktaya uygulayarak yapmalıyız bu işlemi yaparken duraksamadan yapmaya da özen göstermeliyiz.

– Kesinlik: Hareketleri bilinçli bir şekilde yapmalıyız ve hareketler birbiriyle uyumlu bir şekilde olmalıdır.

– Nefes : Nefes prensibi en önemli prensiplerden bir tanesidir diyebiliriz çünkü bu yöntemi doğru bir şekilde yaptığımız zaman kanımız tamamen temizlenmiş olur.

Reformer bu saydığımız prensiplerine uygun şekilde uygulanırsa hayati önem taşıyan faydalarını görürüz.

Reformer en önemli etkilerinden biri bütün bedeni esnetip  omurların arasını açmasıdır. Bu sayede bedenimizde zamanla oluşan yığılmalar ortadan kalkmakla kalmayıp aynı zamanda boy uzamasında da etkili olmaktadır. Mesela haftada ortalama 2 defa pilates yapan bir kişinin üç haftanın sonunda ortalama  2 cm. uzamış olur.