El ve Ayak Bakımı

Özellikle son yıllarda insan vücudunda yorgunluk yüksek derecede artış göstermektedir. Bunun sebebi ise gelişen dünya, değişen etkiler vs. etkileri ile şehir hayatında meydana gelen değişimler ve hızlı tempo, sürekli koşuşturmacalar, zamanda darlık, evlerde-iş yerlerinde stres vs. gibi durumların her biri sadece psikolojimizi ya da ruhumuzu değil, vücudumuzda da yoğun etkiler yaratmaktadır. Ensede, belde, omuzda ve sırt bölgelerinde bir türlü dinmeyen ağrılar meydana gelebiliyor. Spor salonları, masaj uygulamaları ise bu ağrılara karşı olarak kişinin rahatlamasını, gevşemesini ve vücudu yeniden forma sokmayı sağlamaktadır.

Bu tarz problemlerde en çok başvurulan yöntemlerden birisi de Tai Chi Chuan masaj uygulamasıdır. Bu kelime anlamsal olarak bakıldığında “yüce güç” anlamına gelmektedir ve sükuneti, dinginliği; ruhta, zihinde ve bedende de bütünlüğü sağlamak anlamı da taşımaktadır. Bu uygulama müzik eşliğinde yapılır ve yumuşak, zarif hareketler içeren meditasyonlardan meydana gelir. Bütün bunların yanı sıra bilimsel olarak da kullanılan, alternatif tıp tekniklerinden olan refleksoloji, ayakları ovarak yapılan bir masajdır ve tıpta başvurulan bir yöntemdir. Peki ya bilimsel olarak da kullanılan bu kavram nedir?

Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji, ayak en başta olmak üzere, ellere ve kulaklara da yapılan masaj, baskı uygulamalı vs. içeren alternatif tedavi yöntemlerindendir. Belirli bölgelere yapılan bu masajlarla vücudun farklı organlarını iyileştirmeye yarayan uygulamalardır. Ayaklara özel masaj hareketleri uygulanmakta ve beden üzerindeki belirli alanlarda toplanmış olan enerjiyi bu hareketler yardımıyla vücudun diğer bölgelerine dağıtmaktadır. Bu yayılma ile de vücudun kendi kendini tedavi etme yeteneğine başvurulmuş olunuyor ve bu harekete geçme ile de vücuda gerekli olumlu enerji yayılmış oluyor.

Ortalama 5000 yıl kadar zaman önce Çin’de akupuntur ile beraber doğduğu düşünülen refleksoloji, halk dilinde genelde ayak masajı olarak kullanılmaktadır ve birçok farklı kültürde de köklü bir geçmişe sahiptir. Tarihi ve nerede bulunduğuna dair farklı bilgiler olması sebebiyle de tam olarak bilinmemektedir nerelerde ne amaçla kullanıldığı vs. Net olarak bilinen, insan vücudunun bir enerji haritası olduğu ve bu masaj yöntemi ile bu bölgelere özel hareketler uygulanarak bölgedeki enerjiyi diğer merkezlere dağıtıyor olmasıdır. Ayaklarda organlara daha fazla yansıma olduğu düşünüldüğünden genelde o bölgeye yönelim olmaktadır.

Refleksoloji, vücuttaki enerjinin dengeli olarak organlara yayılmasını sağlıyor ve vücuda da denge düzenini sağlamaktadır. Vücutta bulunan enerji, stres, üzüntü, hastalık vs. gibi birçok farklı etkenden dolayı tıkanabilmektedir. Bu tıkanıklık sebebiyle de vücudun her bölgesine eşit enerji gitmeyebiliyor ve hatta bazı bölgelere hiç enerji de gitmeyebiliyor. Bu da vücutta dengesizlik meydana getirdiğinden organların yeteri kadar görev yapamadığı düşünülmektedir. Refleksoloji ile kullanılan özel hareketler ve merkezlere uygulanan basınçlar ile vücuda enerji gerektiği gibi yayılmış oluyor ve vücudun daha sağlıklı bir hale gelmesi sağlanmış oluyor. Ayrıca enerjinin bu dengeli yayılımı ile bağışıklık sistemi de kuvvetlenmiş olur.

Refleksoloji Faydaları

Düzenli seanslar ile yapılan refleksoloji, vücuda enerjiyi dengeli biçimde yayar ve vücuttaki negatif enerjileri tamamen uzaklaştırır. Lenf sistemine de etki ederek vücuttaki toksitlerin uzaklaşmasını kolay hale getirerek vücuttaki hormon dengesini de düzene sokmaktadır. Kimyasal dengesizlikleri ortadan kaldırır ve vücuttaki genel ağrıları da ortadan kaldırabilir.

Refleksoloji Nerelerde Kullanılır?

 • Kısırlık tedavileri, menopoz, adet düzensizliği,
 • Gebelik tansiyonu,
 • Gebelik kusmaları,
 • Gebelik krampları ve şişmeleri,
 • Uyku düzensizliği, stres, yorgunluk,
 • İdrar problemleri,
 • Sırt ve bel ağrıları,
 • Kabızlık,
 • Sinüzit, astım ve de romatizma,
 • Ağrılı cinsel ilişki, vajinimus, orgazm olamama,
 • Eklemlerde ağrı ve iltihaplarda

Refleksoloji Seans İçeriği

Refleksoloji için özel odalar vardır ve bu odaların huzur verici, düzenli olmasını için özel dekorasyonlara başvurulur. Pastel renk kullanımına özen gösterilir ve kişinin ruhsal sağlığı da dahil olmak üzere daha önceleri var olan problemleri sorulur ve onlara göre bilgiler edinilir. Alışkanlıkları, kişinin karakteri, yapısı vs. öğrenilir ve uygulama yapılacak bölgeye böylece karar verilerek uygulama gerçekleştirilir. Ayakların tamamı ovulur ve ısıtma sağlanır. Ardından ayakta yumuşaklık, sertlik gibi durumlar fark edilir ve yapılacak işlemlere karar verilmiş olur böylece. Gıdıklanma gibi bir durum meydana gelmez çünkü ayak tamamen sarılmış olur. Her seans ortalama olarak 1 saat sürer. Uygulama sonrasında kişi kendini kuş kadar hafif hissedecektir, çünkü enerji bütün vücuda yayılmaya başlar.

Eğer siz de refleksoloji seansı almak ve enerjinin tüm vücuda yayılıp organlarınızın, vücudunuzdaki tüm sistemlerin doğru çalışmasını istiyorsanız, ağrılarınızdan da kurtulmayı hedefliyorsanız eğer hemen Beautyderm ailesini arayın ve randevunuzu oluşturun. Enerjinizi kontrol ederek hayatınıza olumlu yönler verin.

Diğer Bakımlar