Elektroterapi

Eletroterapi uygulaması kılcal damarların genişletilmesi  (vazodilatasyon)ve yağ yakımını (lipoliz) sağlayan bir uygulamadır. Elektroterapi uygulama esnasında dokularda meydana gelen yüzeysel ısınma sayesinde metabolizmanın hızlanmasını, kan dolaşımının artmasını ve lenfatik dolaşım sağladığından dolayı, selülit, bölgesel yağlanma, elastikiyet kayıpları ve ağrı, fizik tedavisinde tercih edilmektedir.

Uygulamada kullanılan elektrotların birden fazla başlığı bulunmaktadır. Bu nedenle de incelme istenilen bölgelere göre bu başlıklar yapıştırılır ve az miktarda başlayarak kişilerin vücutlarına elektro şoklar verilir. Her bir başlık aynı anda aynı sevide elektro şok almakta olduğundan her bölge aynı seviyede incelme sağlar. Uygulama öncesinde mutlaka hastaların yağ ölçümleri yapılmalı ve vücut ölçüleri not edilmelidir. Bu ölçümler neticesinde hastanın hangi bölgelerinde yağ yoğunluğu fazlalıkları tespit edilerek, uzmanlar seans sayılarına ve sürelerine karar vermektedir. Seanslar genellikle haftada 2 ya da 3 kez olmakla birlikte, toplamda 12 ile 15 seans kadar alınmalıdır ve uygulama süresi de ortalama 40 dakikadır.

Özellikle elektroterapi uygulaması dolaşım bozukluğu gibi sorunlar için son derece etkili olup, genellikle 4 ile 5 seansta etkisini gösterebilmektedir.

Elektroterapi Uygulamasının Etkili Olduğu Durumlar;

    • Bölgesel yağlanmalarda yağların yakılmasında,
    • Cilt sarkmalarının tedavisinde,
    • Vücuttaki aşırı yağların azalmasında,
    • Vücut şekillendirmesinde,
    • Ödemlerin azaltılması ve drenajında.

Son olarak bilinmelidir ki maalesef her uygulama herkes için uygun olmayabilmektedir. Elektroterapi işlemi de kalp pili bulunan, epilepsi rahatsızlığı olan, gebelerde, düzensiz ve yüksek tansiyon hastalarında ve protez bulunan kişilerde maalesef uygulanamamaktadır.